Prawidłowa opieka lekarska nad naszymi małymi alergikami decyduje o ich całym przyszłym życiu.
Pierwsze objawy nie zawsze są czytelne dla rodziców, a nawet lekarzy. Z uwagi na różne, czasami nietypowe dolegliwości, wywołane przez choroby alergiczne - mali pacjenci nie zawsze trafiają na czas do diagnostyki alergologicznej. Panuje też błędne przekonanie, że testy alergiczne można wykonywać dopiero po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia. Jak najbardziej prawidłowym postępowaniem jest wczesne przeprowadzenie badań, wprowadzenie odpowiedniej diety i usunięcie z otoczenia dziecka silnych alergenów, o których rodzice nawet nie wiedzą. Takie działania znacznie podnoszą komfort życia dziecka /i rodziców/, a choroba alergiczna nie rozwija się w tak szybkim tempie.
Częste infekcje, nieżyt nosa, zmiany na skórze, zaburzenia żołądkowo - jelitowe są już wystarczającym wskazaniem do konsultacji u lekarza specjalisty alergologa.
Tylko wnikliwe zebranie wywiadu, analiza dotychczasowego stanu zdrowia małego pacjenta, badanie lekarskie - dają podstawę do decyzji o dalszych krokach w celu ustalenia alergicznego podłoża dolegliwości.
Podsumowując:
Doraźne, często przypadkowe działania nie przyniosą efektu. Niezbędne jest indywidualne podejście i prowadzenie małego pacjenta pod okiem doświadczonego lekarza specjalisty alergologa, posiadającego również specjalizację z pediatrii.