Alergie w letnim słońcu.

Słońce - kłopot czy dobrodziejstwo dla alergika?

Zbliżają się wakacje. Będziemy wszyscy chcieli skorzystać z uroków lata. Pamiętajmy o dobrych stronach przebywania na świeżym powietrzu i korzystania z kąpieli słonecznych.  Przebywanie w czystym, słonecznym regionie da nam energię i siły do dalszej nauki, pracy. Dobrodziejstwo światła słonecznego polega też na pobudzaniu produkcji witaminy D 3  w skórze. Ważne, by korzystać ze słońca z umiarem i po odpowiednim zabezpieczeniu skóry oraz nawodnieniu naszego organizmu. Niemowlęta i małe dzieci, osoby starsze i ciężko chore, osoby  z rodzinną skłonnością do występowania czerniaka, ze skórą skłonną do przebarwień, jasną karnacją - należy chronić przed przebywaniem w pełnym słońcu. Szerokość geograficzna, czas nasłonecznienia, indywidualna predyspozycja, a nawet przyjmowane leki mogą wraz ze naturalnym światłem przynieść kłopoty.

Dla alergików lato nie zawsze jest tą najlepszą porą roku, choć osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry - obserwują zwykle poprawę.

Są jednak pacjenci nadwrażliwi na światło UV, u których pojawiają się swędzące zmiany skórne na odkrytych powierzchniach ciała.  Zwykle pierwsze intensywne nasłonecznienie każdego roku przypomina o istnieniu tego problemu, który może rozpocząć się w każdym wieku. Ważne, by nie czekać i zgłosić się do lekarza.

Brak komentarzy

Napisz komentarz